زهرا کریمی (پژوهشگربرتر خوارزمی)

انتخاب دانش آموز دبیرستان امام حسین (ع) به عنوان پژوهشگر برتر استان

زهرا کریمی دانش آموز پایه دهم دبیرستان دخترانه حضرت امام حسین علیه السلام درجشنواره برگزیدگان پژوهش و فناوری 1400 به عنوان پژوهشگر برتر حوزه دانش آموزی معرفی شد .

وی که با پژوهشی درزمینه “سلامت و گیاهان داروئی” در این جشنواره شرکت کرده بود گفت : به خاطر علاقه شخصی و با راهنمائی برادرم از پایه هفتم دبیرستان به امر تحقیق و پژوهش روی آوردم و تا کنون پژوهش هایی دراین حوزه ذاشته ام وتاثیر گیاهان داروئی دربعضی مواد غذائی ازجمله شیرینی را بررسی کرده ام .

کریمی افزود :اضافه کردن برخی گیاهان داروئی در شیرینی ها، نه تنها باعث افزایش قند خون نمی شود بلکه آن ها را کاهش می دهد .

ایشان مقابله با شیوع دیابت و حفظ سلامتی همشهریان را ازجمله اهداف این طرح پژوهشی خود دانست و گفت : قبلا نیز درمورد کاربرد دارچین در زندگی انسان ازگذشته تاکنون تحقیقی داشته است که در پژوهشسراهای کشور حائز رتبه شده است .

زهرا کریمی تاثیر کرونا درروند آموزشی بر روی 200 دانش آموز در 4 استان یزد ، مرکزی ، کهگلویه و بویراحمد وخراسان رضوی بررسی کرده است .

این دانش آموز در جشنواره جوان خوارزمی ، مسابقات آزمایشگاهی دانش آموزی و دوره های اموزشی طب سنتی نیز شرکت داشته و بررسی تاثیر گیاهان داروئی بر روی آلودگی هوا را از جمله پژوهش های آتی خود عنوان کرد .

کریمی با اشاره به اینکه تمام وقت استراحتم به امر پژوهش و تحقیق اختصاص دارد گفت : علاقه به امر تحقیق موجب شده از پژوهش احساس لذت کنم و هرگز خسته نمی شوم .

این دانش آموز درمورد تاثیر فعالیت های علمی وپژوهشی بر پیشرفت تحصیلی اش نیز گفت : اول احساس می کردم شاید توجه به پژوهش از میزان وقت گذاری برای پیگیری درسی ام را کاهش دهد ولی درجریان پژوهش دریافتم که این موضوع موجب پیشرفت های درسی ام درهمه دروس شده است .

846 بازدید